Prostata to nic innego, jak gruczoł krokowy, który ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i życie każdego mężczyzny. Jest to narząd okalający cewkę moczową, jego głównym zadaniem jest upłynnianie spermy. Z wiekiem prostata jest coraz większa, dlatego niekiedy może dochodzić do jej przerostu, w tym wypadku pojawiają się problemy. Jeżeli nie powoduje to dysfunkcji seksualnej czy dolegliwości bólowych, nie należy się tym przejmować. Gdy pojawi się ból, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.

Dolegliwości związane z prostatą
Niestety wraz z upływem lat, gruczoł krokowy może dawać się we znaki. Może dochodzić między innymi do jego zapalenia, co powoduje duży ból podczas oddawania moczu. Symptomami towarzyszącymi jest ból w pachwinie, temperatura, ból jąder. Niekiedy objawy mogą przypominać rwę kulszową.

Mogą pojawić się również zmiany nowotworowe, które są najczęstsze w przypadku mężczyzn w starszym wieku, choć oczywiście nie jest to regułą. Jeżeli diagnoza zostanie postawiona szybko, wówczas jest możliwe całkowite wyleczenie bez konieczności stosowania metod inwazyjnych. To, dlatego tak ważne jest to, żeby nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Chociaż dla większości mężczyzn, prostata to bardzo krępująca sprawa, co więcej badanie nie należy do najprzyjemniejszych, to konieczne jest przełamanie lęku i wstydu.